Ochronić podstawę źdźbła

Ochronić podstawę źdźbła Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;} Wiosną po ruszeniu wegetacji, prawie zawsze występują odpowiednie warunki do rozwoju chorobotwórczych   grzybów. Uszkodzenia po zimie, resztki pożniwne   to czynniki powodujące większą możliwość pojawienia się chorób. Łamliwość źdźbła zbóż i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni   to dwie ważne choroby spowodowane przez różne gatunku grzybów.

 

Wiosną po ruszeniu wegetacji, prawie zawsze występują odpowiednie warunki do rozwoju chorobotwórczych  grzybów. Uszkodzenia po zimie, resztki pożniwne  to czynniki powodujące większą możliwość pojawienia się chorób. Łamliwość źdźbła zbóż i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni  to dwie ważne choroby spowodowane przez różne gatunku grzybów.

Łamliwość źdźbła zbóż

Pojawia się szczególnie tam, gdzie są łagodne i wilgotne zimy oraz chłodne wiosny. Występowanie tej choroby ma większe znaczenie w zbożach ozimych. W mniejszym stopniu narażone są jare.

Na zewnętrznych pochwach liściowych występują bursztynowo-brunatne, wydłużone nekrozy. W centralnej części plam widoczne są ciemne punkty, sploty grzybni. Porażone rośliny krzewią się słabo. W okresie wegetacji grzyb z pochew liściowych przedostaje się na podstawę źdźbła. W efekcie podstawa źdźbła próchnieje i źdźbła łamią się. Chore rośliny przedwcześnie dojrzewają, a ich kłosy bieleją. Powoduje to słabe wykształcenie ziarna i obniżkę plonu.

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni

Jest późniejszą formą fuzariozy zbóż i jest jedną z głównych chorób podstawy źdźbła zbóż. Jest trudna do zwalczania i może być powodem znacznych strat plonów.

Choroba atakuje dolne części pędów i korzeni wszystkich rodzajów zbóż. Pierwsze objawy widoczne są na pochwach liściowych a następnie na podstawie źdźbła. Na pędach, u podstawy źdźbła pojawiają się brunatne przebarwienia o nieregularnych kształtach. Zakażone korzenie brunatnieją i gniją. Chore rośliny są osłabione i przedwcześnie zamierają. Choroba powoduje przedwczesne dojrzewanie i bielenie kłosów. Ziarna z chorych roślin nie zbiera się lub zbiera się ziarno niedorodne.

Jest kilka sposobów aby choć w pewnym stopniu ustrzec się przed powyższymi chorobami:

- stosowanie odpowiedniego płodozmianu

-  dokładnie przyoranie resztek pożniwnych

-  stosowanie czystego i dobrze zaprawionego materiału siewnego

-  wysiew  odmian roślin mniej podatnych na zachorowanie

Można również zastosować środki ochrony roślin, które w pewnym stopniu ograniczają te choroby:

Acanto 250 SC

Unix 75 WG

Boogie 400 EC

Mondatak 450 EC

Wirtuoz 520 EC

Bumper Super 480 EC

Aviator XPRO 225 EC

Adexar 125 EC