Doglebowo czy nalistnie w kukurydzy?

Doglebowo czy nalistnie w kukurydzy? Czysta plantacja kukurydzy jest pierwszym i niezbędnym warunkiem do osiągnięcia wysokiego plonu. Kukurydza w obecności chwastów traci swój realny potencjał plonowania a odpowiedni dobór środków gwarantuje skuteczność zabiegu.


Czysta plantacja kukurydzy jest pierwszym i niezbędnym warunkiem do osiągnięcia wysokiego plonu. Kukurydza w obecności chwastów traci swój realny potencjał plonowania a odpowiedni dobór środków gwarantuje skuteczność zabiegu.

 

 

 

Wyróżniamy dwie grupy herbicydów do stosowania doglebowego (przed wschodami roślin) i do stosowania nalistnego (po wschodach roślin).

 

 

 

Herbicydy doglebowe -  powinny być stosowane w przypadku dobrego uwilgotnienia gleby. Umożliwia to odpowiednie przenikanie substancji w głąb gleby. Herbicydy te działają na chwasty znajdujące się w glebie a także już te wykiełkowane. Efektywność preparatów doglebowych  jest uzależniona od typów i podtypów gleby. Na glebach ciężkich, żyznych, o bogatym kompleksie sorpcyjnym herbicydy doglebowe działają skuteczniej. Herbicydy doglebowe stosujemy przedsiewnie bądź do ukazania się 3 liści kukurydzy.  Staranna bezgrudowa uprawa zwiększa efektywność środka.

 

 

 

Herbicydy nalistne – wchłaniane przez liście. Ich zaletą jest możliwość stosowania na suchych glebach. Co więcej posiadają dużo większe spektrum zwalczania chwastów aniżeli preparaty doglebowe. Zwalczają perz, ostrożeń, powój oraz rdest. Należy jednak uważać na temperatury. Herbicydów nalistnych nie należy stosować  przy dużych różnicach temperatur i silnym słońcu.  Niektóre opryski można przeprowadzać do pojawienia się 7 liści kukurydzy. Do oprysku nalistnego możemy dodatkowo zastosować adiuwanty. Polepszają one przyczepność herbicydu do liścia  i tym samym działanie środka.

 

 

 

Środkami herbicydowymi polecanymi w Grupie Rolnik są:

 

 

 

·         Adengo 315 SC

 

 

 

·         Lumax 537,5 SE

 

 

 

·         Succesor 600 EC

 

 

 

·         Maister Power 42,5 OD

 

 

 

·         Elumis 105 OD

 

 

 

·         Innovate 240 SC

 

 

 

·         Zeagran 340 SE

 

 

 

·         Hector Max 66,5 WG