Kostka brukowa

Dla Grupy Rolnik jednym z najważniejszych elementów działu materiałów budowlanych jest sprzedaż kostki brukowej betonowej. Oprócz kostki betonowej do układania nawierzchni stosuje się bruki naturalne (granit, bazalt, kamień polny oraz bruki klinkierowe. Kostka brukowa betonowa często uważana za materiał prymitywny, w rzeczywistości produkowana zgodnie z nowoczesną technologią produkcji z wykorzystaniem nowoczesnych mieszanek betonowych, z powodzeniem wypełnia funkcje bruku klinkierowego oraz granitowego. Grupa Rolnik jest jednym z głównych dystrybutorów firm ZPB Kaczmarek oraz Semmelrock. Firmy te są liderami jakości swojej branży.

Obecnie brukowe kostki betonowe produkowane są metodą wibroprasowania, czyli zagęszczenia betonu przez jednoczesne wibrowanie i prasowanie. Do produkcji używa się mieszanek betonowych o małej zawartości wody, czasem z dodatkiem kruszyw w postaci kolorowych grysów lub pigmentów barwiących kostkę w całym przekroju lub (jako dwuwarstwowe) w wierzchniej warstwie. Materiał cechuje się dużą wytrzymałością i trwałością (materiał po zagęszczeniu cechuje mała nasiąkliwość, z którą wiąże się znaczna mrozoodporność). W zależności od przeznaczenia kostkę produkuje się w różnych, standardowych grubościach:
•    4 cm (nieobciążone chodniki)
•    6 cm (małe obciążenie ruchem)
•    8 cm (większy ruch – np. ulice, parking, place manewrowe)
•    10 cm (ruch pojazdów ciężarowych i autobusów oraz wszelkich maszyn generujących duże obciążenia)

Ogólny podział kostek brukowych dostępnych w ofercie Grupy Rolnik ze względu na wygląd i zastosowanie:
•    Przemysłowe- podstawowe rodzaje to Holland/Cegiełka, Behaton/Domino. Są to kostki betonowe, jednowarstwowe. Mogą być barwione. Wykorzystywane do układania placów, chodników, dróg w budownictwie przemysłowym, rolniczym, oraz dla klientów dla których najważniejszym czynnikiem przy zakupie materiałów budowlanych jest cena. Ozdobne/dekoracyjne- kostki i bruki ozdobne, dwuwarstwowe, których wierzchnia strona wykonana jest często z kruszyw barwionych, wypłukiwanych, młoteczkowanych, obijanych bądź w inny sposób dekorowanych. Są to kostki dla Klientów dla których najważniejszy jest wygląd oraz efekt jaki można osiągnąć poprzez ułożenie takiego bruku. Szczególnie polecany dla budownictwa indywidualnego, do wykonania alejek, chodników w ogrodach oraz wszędzie tam gdzie chcemy uzyskać określony efekt wizualny
W ofercie ZPB Kaczmarek występują takie modele jak Dilos, Rodos, Bruk Rawicki, Nostalit/Bruk Wielkopolski oraz wiele innych w najróżniejszych barwach (barwy jesieni, antracyt, grafit, czarny itd.)
W ofercie Semmelrock znajdziemy m.in. takie modele jak Naturo, Palio, Bruk Klasyczy. Podobnie jak u poprzedniego producenta w całej palecie barw i typów wykończenia warstwy wierzchniej.

Uwaga: Grupa Rolnik wraz z swoimi partnerami zapewnia bezpłatny projekt wykonania nawierzchni z kostki brukowej dekoracyjnej. Projektant z ramienia producenta wykonuje taki projekt, doradza Klientowi. Jedynym warunkiem jest zakup co najmniej 100m2 kostki brukowej w Grupie Rolnik.

Wykonanie nawierzchni z kostki betonowej należy zlecić doświadczonej ekipie brukarskiej. Dzięki temu mamy pewność, że prace zostaną wykonane należycie i zgodnie z technologią.
Układanie kostki brukowej można podzielić na następujące etapy:
1.    Planowanie
Zanim przystąpimy do układania kostki brukowej, dobrze jest mieć wstępny projekt, który określi nie tylko wartości estetyczne (kolor i kształt kostki, sposób ułożenia), lecz również przewidywane obciążenia danej nawierzchni i sposób odwodnienia (w tym spadki poprzeczne i wzdłużne). Warto sięgnąć po pomoc doświadczonych projektantów firm ZPB Kaczmarek i Semmelrock za pośrednictwem Grupy Rolnik.
2.    Korytowanie miejsca pod kostkę
Niezbędne jest usunięcie minimum 25 cm gruntu naturalnego. Należy sprawdzić czy podłoże jest stabilne. Wykonuje się również odpowiednie nachylenie, które wynosi zwykle 2,5%-4%
3.    Ustawienie ograniczeń wykopu
Ograniczenia stanowią obrzeża, palisady bądź krawężniki. Ograniczniki osadza się na ławie betonowej. Nie można poszczególnych elementów łączyć zaprawą!
4.    Ułożenie mrozoodpornej podbudowy
W zależności od rodzaju powierzchni i przeznaczenia nawierzchni. Grubość podbudowy powinna wynosić min. 20 cm dla obciążeń odpowiadających ruchowi pieszemu i kołowemu do 2,5 tony i min. 30 cm dla obciążeń całkowitych powyżej 2,5 tony. Na podbudowę stosuję się żwir lub tłuczeń o granulacji 0-32mm. Należy układać ją warstwami ok 15 cm za każdym razem ubijając ją ubijakiem. Grubość podbudowy zależy również od rodzaju gruntu.
5.    Wykonanie podsypki
Do wykonania podsypki stosuje się kruszywo, żwir o granulacji 1-8 mm lub takie samo kruszywo z dodatkiem cementu, zwanej podsypką cementowo-piaskową. Grubość podsypki po zagęszczeniu powinna wynosić 3-5 cm. Wyrównuje się ją listwą wyrównującą, tak aby ułożona na niej kostka przed zawibrowaniem była wyższa od planowanego poziomu o 1 cm. Właściwego zagęszczenia podsypki wykonujemy dopiero po ułożeniu kostki poprzez ubicie jej wibratorem z przekładką gumową.
6.    Układanie kostki brukowej
Układanie kostki należy kontrolować za pomocą rozciągniętego sznurka lub łatą. Przy brzegach i zakończeniach przycinamy kostkę odpowiednią piłą. Zaleca się stosowanie odstępów pomiędzy kostkami 2-3 mm. Powinno się układać kostkę korzystając jednocześnie z trzech palet (dotyczy to w szczególności kostek i bruków ozdobnych w kolorach melanż i barwy jesieni). Do zasypania szczelin pomiędzy kostkami stosuje się piasek o granulacji 0-2mm. Piasek powinien być pozbawiony zanieczyszczeń. Spoiny powinno się polewać wodą, co wspomaga proces spoinowania. Wibrowanie końcowe należy przeprowadzić na czystych kostkach za pomocą wibratora płytowego z przekładką gumową.

Podsumowując kostka brukowa betonowa jest produktem uniwersalnym, nie sprawiającym większego problemu w montażu, dającym duże możliwości aranżacji nawierzchni. Kostkę brukową można dopasować do każdej zabudowy. Bogata oferta, jak również to, że Grupa Rolnik jest jednym z największych odbiorców firm produkujących kostkę brukową  ZPB Kaczmarek oraz Semmelrock powoduje, iż jesteśmy idealnym partnerem dla firm brukarskich, inwestorów sektora publicznego, inwestorów z branży rolniczej jak również dla Klientów indywidualnych chcącym upiększyć swój podjazd do domu. Posiadamy wystawki, na których można naocznie ocenić część naszej oferty. Wystawki znajdują się na oddziałach: Kościan, Czempiń, Kobylin oraz Gołaszyn. Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc do Oddziału Kościan. Grupa Rolnik dysponuje również mobilnymi Przedstawicielami Handlowymi, pomocą służą również Przedstawiciele Firm ZPB Kaczmarek i Semmelrock.