Blacha trapezowa - materiał na dach

Budynki gospodarcze i inwentarskie, takie jak wiaty, magazyny, chlewnie, obory, kurniki są ważnym elementem infrastruktury każdego gospodarstwa rolnego. Do ich budowy wykorzystuje się materiały różnego typu, w zależności od wybranej technologii i przeznaczenia. Grupa Rolnik będąc partnerem polskiego rolnictwa oraz doświadczonym dostawcą materiałów budowlanych staje naprzeciw wymaganiom inwestorów, zapewniając szeroki asortyment materiałów budowlanych skierowanych dla rolników.
W niniejszym artykule zostanie poruszona kwestia pokryć dachowych na bazie blach wyprodukowanych przez firmę  BUDMAT, producenta doświadczonego oraz lidera na rynku. Należy w tym miejscu przypomnieć o obowiązkowej wymianie pokryć dachowych z eternitu do końca 2032r. Mimo że do ostatecznego terminu jeszcze sporo czasu, to już teraz warto pomyśleć o wymianie tego materiału. Idealnym zamiennikiem jest właśnie proponowana przez Grupę Rolnik blacha trapezowa.

Dla budynków takich jak silosy na paszę, magazyny, stodoły, budynki inwentarskie, oferujemy względnie najtańsze rozwiązanie pokrycie dachów, jakimi są blachy stalowe trapezowe.

Stal to najpopularniejszy surowiec na pokrycia dachowe (zawdzięcza to głównie dobrej cenie). Stal zostaje zabezpieczona antykorozyjnie - zazwyczaj więc poddaje się ją obustronnemu cynkowaniu. Ilość ocynku na 1 m2 wynosi około 350 g. W droższych wersjach blacha pokrywana jest alucynkiem, czyli stopem cynku, aluminium i krzemu, uznawanym za dwukrotnie lepsze zabezpieczenie antykorozyjne. Większość blach stalowych powleka się jeszcze odpowiednią farbą nadającą im atrakcyjny wygląd i jednoczesną dodatkową ochroną przed rdzą. Są także dostępne pokrycia z blach niepowlekanych należy się liczyć z mniejszą trwałością. W zależności od tego, czy pokrycie ma zostać wykorzystane na nowym budynku, czy też ma zastąpić stary dach, w naszej ofercie Klient zawsze znajdzie odpowiedni rodzaj blachy trapezowej. Jedną z najczęściej stosowanych blach jest blacha BUDMAT TRB-18/1100, poniżej specyfikacja techniczna:

Szerokość całkowita

1130mm

Szerokość krycia

1100mm

Wysokość profilu

18mm

Grubość blachy

0,5-0,75mm

Długość arkuszy

500-12000mm


Najczęściej stosowane pokrycie dla tej blachy to alucynk i ocynk.
Blacha trapezowa to uniwersalny i praktyczny materiał pokryciowy doskonale sprawdza się ze względu na swoją szybkość i prostotę montażu i co najważniejsze niskie koszty materiałowe.
Blacha trapezowa nadaje się do pokrywania dachów o kącie nachylenia większym niż 5-12,5°.

Sposób na skraplanie się wody z powierzchni wewnętrznej dachu


Bardzo ciekawym rozwiązaniem, którym powinni się zainteresować rolnicy mający w planach budowę bądź remont pokrycia dachowego w budynku typu magazyn, wiata (zboża, nawozy, słoma itd.) jest blacha trapezowa z pokryciem typu DRIPSTOP którego producentem jest firma BUDMAT, w sprzedaży i dystrybucji Grupy Rolnik.

Jak wiadomo w niektórych warunkach, przy odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu na powierzchni sufitowej nieizolowanego dachu blaszanego dochodzi do skraplania wody i tworzenia się kropel, często powodujących  zawilgocenie składowanych materiałów (zboża, słoma, nawozy).
Panel dachowy z warstwą filcu przeciwkondensacyjnego DRIPSTOP wiąże wilgoć do czasu, gdy temperatura ponownie spadnie poniżej punktu rosy. Wówczas wilgoć ta odparowuje do powietrza. Filc DRIPSTOP jest samoprzylepny, nanosi się go na blachę już na etapie zgniatania obrotowego. Warstwa przeciwkondensacyjna przyjeżdża zatem na plac budowy gotowa, przyklejona już do arkusza blachy dachowej. DRIPSTOP jest odporny na starzenie, jest zatem również dodatkową warstwą ochronną.
Warstwę filcu można zastosować do blach trapezowych TRB-35, TRB-50, TRB-55, TRB-150, TRB-160 czyli o wysokim profilu (wyższym niż standardowe TRB-18).

Podsumowując blacha jest idealną alternatywą dla pokryć na bazie dachówek, jeśli zależy nam na szybkim i tanim pokryciu dachu spadowego. Jako materiał nieskomplikowany i łatwy do montażu nie sprawia problemu firmom dekarskim. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą blach trapezowych Grupy Rolnik.